MAUMEE BOARD OF EDUCATION

REGULAR BOARD MEETING

APRIL 21, 2008

 

 

President Piechowiak convened the regular board meeting of the Maumee City Board of Education at 5:30 p.m. on April 21, 2008.  Roll Call:  Piechowiak, Aye; Rambo, Aye; Righi, Absent; Washburn, Aye; Wolff, Aye.

 

08-04-01   Approval and Signing of Board of Education Meeting Minutes

 

It was moved by Mr. Rambo and seconded by Mrs. Washburn that the Board approve the minutes of the March 17, 2008, regular board meeting.  Roll Call:  Rambo, Aye; Washburn, Aye; Piechowiak, Aye; Wolff, Aye.  The president then declared the motion carried.

 

08-04-02   Financial Statements, Cash Reconciliation and Investment

 

It was moved by Mrs. Washburn and seconded by Mr. Rambo that the Board approve the Financial Statements, Cash Reconciliation and Investment Ledger as presented.

 

            Each month the Board is presented with the following financial reports:

 

                                                1]  Financial Statement

                                                2]  Cash Reconciliation

                                                3]  Investment Report

 

Roll Call:  Washburn, Aye; Rambo, Aye; Piechowiak, Aye; Wolff, Aye.  The president then declared the motion carried.

 

08-04-03   Authorization to Bid

 

It was moved by Mrs. Washburn and seconded by Mr. Rambo that the Board authorize bidding for the replacement of two pickup trucks.  Roll Call:  Washburn, Aye; Rambo, Aye; Piechowiak, Aye; Wolff, Aye.  The president then declared the motion carried.

 

08-04-04   Out-of-State/Overnight Student Trips

 

It was moved by Mrs. Washburn and seconded by Mr. Rambo that the Board approve the following out-of-state/overnight student trips.

 

o      Thirteen Maumee High School students to travel to Atlanta, Georgia April 24-30, 2008 to participate in the DECA International DECA Career Development Conference (Nationals).

 

o      Maumee High School Environmental Science Class to travel to Detroit, Michigan to visit the Detroit Science Center April 30, 2008.

 

Roll Call:  Washburn, Aye; Rambo, Aye; Piechowiak, Aye; Wolff, Aye.  The president then declared the motion carried.

 

08-04-05   Gifts and Donations

 

It was moved by Mrs. Wolff and seconded by Mr. Rambo that the Board accept with gratitude the following gifts and donations:

 

$3,000 donated to the Maumee City Schools by the Heisman Trophy Trust.

 

Donations made by the following individuals to the John Schwarz Memorial:

 

James and Linda Bergeson             $  75.00

Thomas and Denise Colturi            $200.00

Jeffrey and Cynthia DeGroff          $  50.00

Thomas and Joan Knott                 $  10.00

Patrick and Valerie Wambo            $  20.00

 

Five books ($24.95 total value as estimated by donor) were donated by Rita Osstifin to the Union Elementary School Library.

 

23 books ($323.24 total value as estimated by donor) were donated in honor of Claire’s Day (Mr. and Mrs. Brad Rubini) to Union Elementary School. 

 

One book ($4.99 value as estimated by donor) titled The Siren Song was donated by Lisa Steinbauer to the Union Elementary School Library.

 

Seven books ($111.70 total value as estimated by donor) were donated by author Denise Brennan-Nelson to Union Elementary School.

 

A copy of the book titled Anyone Can Eat Squid ($11.96 value each) was donated to Wayne Trail Elementary School and a copy of the book Guji, Guji ($12.76 value) was donated to Fairfield and Fort Miami Elementary Schools by the Rotary Club of Maumee in March, 2008.

 

Roll Call:  Wolff, Aye; Rambo, Aye; Piechowiak, Aye; Washburn, Aye.  The president then declared the motion carried.

 

08-04-06   Resignations and Retirements

 

It was moved by Mrs. Washburn and seconded by Mr. Rambo that the Board approve the following resignations and retirements.

 

A.     Instructional

 

         Ted Lauber                Resignation at the conclusion of the 2007-08 school year.

 

         Doreen Trent             Resignation at the conclusion of the 2007-08 school year.

 

B.     Operational

 

         John Hertzfeld           Retirement effective at the conclusion of the day May 31, 2008.

 

         Ruth Russell              Retirement effective July 1, 2008.

 

Roll Call:  Washburn, Aye; Rambo, Aye; Piechowiak, Aye; Wolff, Aye.  The president then declared the motion carried.

 

08-04-07   Employment/Nominations 2007-08

 

It was moved by Mrs. Wolff and seconded by Mr. Rambo that the Board approve the following nominations, pending a successful criminal record check where it applies, for the 2007-08 school year.  The Board reserves the right to treat any offer of employment as withdrawn if the contract is not signed and returned within ten (10) business days of mailing.

 

A.     Operational

 

         Hire:

 

         Janet Pouter              Receptionist (12 months per year, 8 hours per day) at the board office, at the base hourly rate of $13.69 (Step 1 - Accounts Payable Clerk / Receptionist-Secretary pay grid), effective April 28, 2008.

 

         Cynthia Simcox         Clerk Librarian (10 months per year, 18.75 hours per week) at Fort Miami Elementary School, at the base hourly rate of $15.09 (Step 5), effective April 7, 2008.

 

B.     Home Instruction Tutor (as needed, time sheets to be submitted, at the hourly rate of $26.00)

         Kurt Soltman

 

C.     Instructional Substitutes

 

Chris Blakely             High School (7-12), English, History, Computer Technology

Lisa Bush                   Early Childhood (P-3)

Paul Joseph               Art (P-12)

Jennifer Salazar        Early Childhood (P-3) – One-year long-term substitute

 

D.     Seasonal Employees ($10.70 per hour) – Buildings and Grounds Department

 

         Brandon Bosch  (effective May 12, 2008)

         David Brotzki      (effective May 12, 2008)

         Tony Klever         (effective May 5, 2008)

         Andrew Link       (effective May 12, 2008)

 

E.      Substitute Psychologist

 

         Sharon Blankenship    Effective date, April 22, 2008

                                                $250.00 per evaluation

                                                Sub Teacher rate per day for Kindergarten

                                                Screening

 

Roll Call:  Wolff, Aye; Rambo, Aye; Piechowiak, Aye; Washburn, Aye.  The president then declared the motion carried.

 

08-04-08   Employment/Nominations 2007-08

 

It was moved by Mrs. Washburn and seconded by Mr. Rambo that the Board approve the following nomination, pending a successful criminal record check where it applies, for the 2007-08 school year.  The Board reserves the right to treat any offer of employment as withdrawn if the contract is not signed and returned within ten (10) business days of mailing.

 

A.     Seasonal Employee ($10.70 per hour) – Buildings and Grounds Department

 

Robert Piechowiak (effective May 12, 2008)

 

Roll Call:  Washburn, Aye; Rambo, Aye; Piechowiak, Abstain; Wolff, Aye.  The president then declared the motion carried.

 

08-04-09   Employment/Nominations 2007-08

 

It was moved by Mr. Rambo and seconded by Mrs. Wolff that the Board approve the following nomination, pending a successful criminal record check where it applies, for the 2007-08 school year.  The Board reserves the right to treat any offer of employment as withdrawn if the contract is not signed and returned within ten (10) business days of mailing.

 

A.     Seasonal Employee ($10.70 per hour) – Buildings and Grounds Department

 

         Alex Washburn            (effective May 12, 2008)

 

Roll Call:  Rambo, Aye; Wolff, Aye; Piechowiak, Aye; Washburn, Abstain.  The president then declared the motion carried.

 

08-04-10   Non-Renewals-Instructional

 

It was moved by Mrs. Washburn and seconded by Mr. Rambo that the Board approve the following staff members’ contracts be non-renewed effective at the conclusion of the 2007-08 school year.

 

A.  Student Services Department

 

      Tutors

Andrea Akenberger

Darla Austermiller

Ashley Haar

Janet Jacobs

Sister Marcia Kiser

Amy Lea

Sandra Poto

Delores Young

 

B.  Local Professional Development Committee (LPDC)

     

Michele Eble

Jeff McIntire

Wesley Weigman

 

C.  Department Chairpersons, Team Leaders, Supplemental Positions

        

High School

 

Dave Dugai                               Asst. Athletic-Activity Supervisor – 50%   

Richard Howard                      Asst. Athletic-Activity Supervisor – 50%   

Bruce Boardman                      Audio-Visual Coordinator – HS     

Teresa Mortemore                    Authorized Club – Chemistry

Ted Lauber                               Authorized Club-Fishing    

Diane Suchan                           Authorized Club – French   

Roseanne Martinez                  Authorized Club – German – 50%  

Brad Reeves                              Authorized Club – German – 50%  

Matt Dick                                  Authorized Club – JETS     

Diane Suchan                           Authorized Club – Spanish

Bruce Boardman                      Authorized Club – Technology Advisor – HS        

Rob Cintron                             Band Director                

Jack Kiger                                 Band Director – Assistant   

Cam Coutcher                          Baseball – HS – Head   

John Kolbow                            Baseball – HS – Assistant   

Gary Raber                               Basketball – HS – Head Boys         

Mary Olson-Takats                 Basketball – HS – Head Girls         

Brian Gugger                            Basketball – HS – Asst. Boys         

Gretchen Brown                       Basketball – HS – Asst. Girls

Emily Buck                               Cheerleading Advisor – HS                                                            

Amy Gorman                           Choral Director             

Michelle Kwiatkowski             Class Advisor – HS – Senior          

Julie Johnson                           Class Advisor – HS – Junior          

Staci Leach                               Class Advisor – HS – Freshman/Sophomore         

Paul Gilsdorf                            Class Advisor – HS – Asst. Senior

Heather Dansack                     Class Advisor – HS – Asst. Junior 

Jim Windnagle                         Cross Country – HS – Boys           

Chris Drage                              Cross Country – HS – Girls           

Tom Gilsdorf                            Data Coordinator / EMIS    

Marc Delph                               Department Chairperson (9+)         

Mike Martin                             Department Chairperson (6-8)        

Jeff McIntire                             Department Chairperson (6-8)        

Teresa Mortemore                    Department Chairperson (6-8)        

Diane Suchan                           Department Chairperson (6-8)        

Renee Shane                             Department Chairperson (6-8)        

Guy Cameron                           Department Chairperson (6-8)        

Kurt McClurg                          Department Chairperson (3-5)        

Jane Pozniak                            Department Chairperson (3-5)        

Donna Massengill                    Department Chairperson (3-5)        

Bill Otis                                     Department Chairperson (3-5)        

Jonnie Myers                            Drama (per play) – Fall

Jonnie Myers                            Drama (per play) – Spring  

Gary Plumadore                       Drama – Stage (per play) – HS – Fall & Spring     

Jack Kiger                                 Drama Vocal Director – HS – Spring           

Scott Perrotte                            Equipment Manager – HS   

John Boles                                Football – HS – Head   

Brian Buck                               Football – HS – Assistant   

Cam Coutcher                          Football – HS – Assistant   

Ken Walczak                            Football – HS – Assistant   

Cynthia Bramson                    Golf – HS – Boys         

Jeff McIntire                             Golf – HS – Girls         

Heather Dansack                     National Honor Society – HS         

Allison Mackin                         National Honor Society – HS – Asst.         

Molly Stuckey                           Orchestra Director         

Linda Abbott                           Orchestra – Assistant    

Cynthia Bramson                    Quiz Bowl – HS

Amy Gorman                           Select Choir – HS         

Joel Calkins                              Soccer – HS – Head Boys  

Steve Kikolski                           Soccer – HS – Head Girls   

Allison Mackin                         Student Council – HS   

Heather Dansack                     Student Council – HS – Asst.         

Kristen Taylor                          Ticket Manager – HS    

Loren Burkey                           Track – HS – Head Boys    

Brian Buck                               Track – HS – Head Girls    

Chris Drage                              Track – HS – Assistant Girls          

Kurt McClurg                          Trainer – HS – Fall, Spring, Winter            

Gretchen Brown                       Volleyball – HS – Head      

John Boles                                Weight Training – HS – (2/3 time)  

Loren Burkey                           Weight Training – HS – (1/3 time)  

Ken Walczak                            Wrestling – HS – Head

Brian Buck                               Wrestling HS – Assistant    

Marc Delph                               Yearbook – HS             

Marc Delph                               Yearbook – HS – Business Manager

 

 

                                                  

 

Gateway Middle School

 

            Michele Kessler                      Authorized Club - Art

            Tom Mouch                           Authorized Club - Bookstore- MS

            Amy Stough                          Authorized Club - Computer Club (6th)

            Amy Stough                          Authorized Club - Computer Club (7th -8th)

            Brian Zattau                          Authorized Club - Math Counts

            Dave Schetzsle                       Authorized Club - Board Games

            Sue Hamann                          Authorized Club - Power of the Pen

            Fred Tashenberg                   Athletic/Activities Director-MS

            Brian Zattau                          Audio Visual Coordinator- MS

            Tom Mouch                           Boys Basketball- MS

            Chris Rominski                     Boys Basketball- MS

            John Kolbow                         Girls Basketball- MS

            Amy Gorman                        Choral Director- MS 50%

            Jim Burns                              Choral Director-MS 50%

            Mark Ashner                         Cross Country-MS-Boys

            Mark Ashner                         Cross Country-MS-Girls

            Wes Weigman                       Department Chair (9+)

            Gail Schade                            Department Chair (9+)

            Jennifer Pyle                          Department Chair (9+)

            Jack Kiger                              Department Chair (6-8)

            Angie Sugg                            Department Chair (6-8)

            Mike Dick                              Department Chair (3-5)

            Sherri Wilkins                       Department Chair (3-5)

            Tom Mouch                           Department Chair (3-5)

            Jim Sechler                            Drama Stage-MS

            John Kolbow                         Football-MS

Brian Zattau                          Football-MS

            Justin Fults                            Football-MS

            Brad Ballard                          Football-MS

            Karen Brebberman               Intramurals-MS

            Jenny Ripmaster                   Intramurals-MS

            Rachel Hostetler                    Trainer-MS

            Barb Andrews                       Newspaper-MS

            Michele Kessler                      Student Council-MS

            Vicky Hoag                            Team Leader

            Jenny Ripmaster                   Team Leader

            Trinity Gawron                     Team Leader

            Matt Smaltz                           Team Leader

            Jennifer Kleinfelter               Team Leader

            Esther Guthrie                      Team Leader

            Karen Brebberman               Track-MS

            Mark Ashner                         Track-MS

            Mike Dick                              Track-MS

            Brian Zattau                          Track-MS

            Fred Tashenberg                   Volleyball-MS

            Amy Stough                          Yearbook - MS

            Jennifer Kleinfelter               Youth to Youth Advisor- MS 50%

            Diane McClure                      Youth to Youth Advisor- MS 50%

 

 

 

Fairfield Elementary School

 

Judith Virost

Authorized Club-Safety Patrol

 

 

Belinda Eubank

Authorized Club-Student Council

 

 

Dori Boggs

Department Chair (6-8) 50%  

 

 

Elizabeth Ference

Department Chair (6-8) 50% 

 

 

Judith Virost

Department Chair (9+)

 

 

Dori Boggs

Tech Resource Specialist-Elem/FF

 

 

Barbara Coleman

Tech Resource Specialist-Elem/FF

 

 

 

Ft. Miami Elementary School

 

Carol Montz

Authorized Club-Safety Patrol

Jeff Goatley

Authorized Club-Student Council

Renee Foreman

Department Chairperson (6-8)

Maureen Judy

Department Chairperson (6-8)

Maureen Judy

Tech Resource Specialist-Elem-FM

Kelly Ross

Tech Resource Specialist-Elem-FM

Joy Bressler

Yearbook-Elem-FM

 

Union Elementary School

                                                  

 

Cindy Ziss

Authorized Club-Safety Patrol

Linda Tallman

Authorized Club-Student Council

Sue Snyder

Department Chairperson (6-8)

Laura Zunkiewicz

Department Chairperson (6-8)

Lauri Zunkiewicz

Tech Resource Specialist-Elem-UN

Kathy Eckhart

Tech Resource Specialist-Elem-UN

Alison Swartzmiller

Yearbook-Elem-UN

 

Wayne Trail Elementary School

 

Laura Detterman

Authorized Club-Safety Patrol

 

Rachel Ramlow 

Authorized Club-Student Council 50%

 

Ann Glowacki   

Authorized Club-Student Council 50%

 

Anne Cross

Department Chairperson (9+)

 

Joel Hefner

Department Chairperson (6-8)

 

Joel Hefner

Tech Resource Specialist-Elem/WT

 

Stacey Snyder

Tech Resource Specialist-Elem/WT

 

Ann Glowacki   

Yearbook-Elem-WT   50%

 

Penny Kidd       

Yearbook-Elem-WT   50%

 

 

D.     Non-Renewal - Pupil Activity Contract

 

          Jordie Henry                                          Chess Club Advisor-FF

            Sabrina Hoffman                                   Volleyball-MS                                                       

          Sandra Jechura                                     Yearbook-Elementary FF

 

E.         Instructional Substitutes

 

Darla Austermiller

Sharon Badyna

William Baker

Garrett Barga

Maryellen Barron

Mary Bates

Amanda Bentz

Shannon Blaesing

Amy Boros

Melissa Bragg

Charlotte Bryner

Alisha Buchanan

Joel Burg

Bill Burkle

Tiesha Butler

Courtney Byrne

Brande Calmes

Stacy Cowell

Renee Dallas

Tim Daniels

Nancy Dargart

Charlotte Davis-Friedman

Joann DiNardo

Todd Ery

Thomas Feightner

Sara Fortney

Heidi Frye

Katie Ganss

Barbara Golden

Nicholas Gornall

Spencer Graber

Jana Greenhagen

Kevin Gross

John Hall

Amy Hannan

Jodi Harding

 

 

 

Donald Henry

Joel Heuberger

Renee Hibner

Theresa Huster

Nora Hutton

Jean Imes

William Irving

Andrea Jacobs

Janet Jacobs

Mike Jaynes

Adrian Jazwiecki

Lori Jones

Dana Kasel

Jesse Kauffman

Pamela Klever

Marilyn Kolbow

Dana Krall

Anastasia Krueck-Frahn

Michelle Kusmierek

Kirsten Learned

Kristen Lewinski

Amanda Limbird

Linda Limon

Jim Lowry

Jessica MacDonald

Stacey Marino

Laura Martin

Katherine McAuley

Channon McCarthy

Bonnie McCourt

Judy McManus

Kristen Miller

Huma Mirza

Colleen Molnar

Brad Myers

Richard Napierala

Jessica Nichols

Laura Nowasell

Michael Ong

Fred Ortner

Melissa Owens

Lorena Oxner

Gilbert Parker

Cassandra Pauley

Megan Pottkotter

Elizabeth Preciado

Andrea Reames

Susan Reichard

Chris Rieman

Dana Ritter

Howard Sample

Jana Schultz

Barbie Shepard

Brad Shuck

Gordon Simpson

Matthew Sodders

Thomas Statum

Victoria Tanner

Nichole Terres

Debra Tomcho

Theresa Valtin

Karen Wagener

Tom Wagner

Kara Wagoner

Ann Weber

Brad Weiker

John Weldy

Amy Wood

Emily Yavorsky

Suzanne Zampino

Nancy Zimmerman

 

 

Roll Call:  Washburn, Aye; Rambo, Aye; Piechowiak, Aye; Wolff, Aye.  The president then declared the motion carried.

 

 

 

 

08-04-11   Non-Renewals-Lay Coaches

 

It was moved by Mrs. Washburn and seconded by Mrs. Wolff that the Board approve the following lay coach contracts be non-renewed effective at the conclusion of the 2007-08 school year.

 

Maumee High School

 

Ann Hale                                                  Authorized Club – Bookstore – HS                                             

Doug Logston                                          Band Director – Asst. – 50%                                                       

Matthew Sodders                                    Band Director – Asst. – 25%                                                       

Donald Rothenbuhler                            Baseball – HS – Assistant                                                

Matt Lotycz                                             Baseball – HS – Asst. – 50%                                                       

Ryan Machoukas                                    Baseball – HS – Asst. – 50%                                                       

Doug Bush                                               Basketball – HS – Asst. Boys                                          

Tim Holcombe                                         Basketball – HS – Asst. Boys                                                      

Shannon Kubicek                                   Basketball – HS – Asst. Girls                                                      

Terry Murnen                                         Basketball – HS – Asst. Girls                                                      

Paul Iwinski                                            Bowling – HS      

Ashley Feher                                            Cheerleading Advisor – HS - Assistant                           

Ryan Gebers                                            Debate Coach – HS                                                                      

Karen Karsten                                         Drama (per play) – Fall – Asst.                                        

Karen Karsten                                         Drama (per play) – Spring – Asst.                                               

Stephanie Dennehey                               Drama – Choreographer – HS                                         

Chris Holloway                                       Football – HS – Assistant                                                

Gary Nickoli                                            Football – HS – Assistant                                                

Adam Junga                                            Football – HS – Assistant                                                

Ryan Machoukas                                    Football – HS – Assistant                                                

Raechel Helminski                                  Gymnastics – HS                                                             

Janet Jacobs                                            Newspaper – HS                                                              

Dennis Mock                                           Soccer – HS – Assistant Boys                                                     

Doug Everhart                                        Soccer – HS – Assistant Girls                                         

Jim Hall                                                    Softball – HS – Head                                                                   

Kelly Harrison                                         Softball – HS – Assistant                                                 

Harry Bare                                               Softball – HS – Asst. – 50%                                                        

April Nietrzeba                                        Softball – HS – Asst. – 50%                                                        

Joshua Furrie                                          Speech Coach – HS                                                                     

Ken Slivka                                               Tennis – HS – Boys                                                                     

Jamie Redway                                         Tennis – HS – Girls                                                                     

Marcy Williams                                       Track – HS – Assistant - Boys                                                    

Elizabeth Bennett                                    Volleyball – HS – Assistant                                                         

Danae Wedge                                          Volleyball – HS – Assistant                                                         

Justin Schutte                                         Wrestling – HS – Assistant                                                          

 

Gateway Middle School

 

Amanda Bentz                                        Authorized Club-Bowling

Donald Rothenbuhler                            Basketball-MS-Girls

Allison Smith                                           Cheerleading Advisor – MS

Amanda Lane                                         Cheerleading Advisor – MS

Heidi Dagg                                               Drama (per play) – MS Plays 1 & 2

Sue Hardy                                                Drama Assistant – MS

Dave Adkins                                            Wrestling- MS

Mike Harrigan                                         Wrestling- MS

 

 

Additional Lay Coaches

 

Michelle Barclay                                      Chess Club Advisor-FM 50%

Kristen Fritz                                            Chess Club Advisor-FM 50%

Ann Brentlinger                                      Chess Club Advisor-UN

 

Roll Call:  Washburn, Aye; Wolff, Aye; Piechowiak, Aye; Rambo, Aye.  The president then declared the motion carried.

 

08-04-12   Limited Contracts-Certificated

 

It was moved by Mrs. Washburn and seconded by Mr. Rambo that the Board grant renewal of limited contracts to the following certificated personnel, per Board Policy 3370, for the 2008-09 school year.  The certificated personnel are listed below by the building/department to which they are presently assigned.  Although many will be assigned to the building under which their names appear, the action of the Board should be construed only as employment by the Maumee City Board of Education and not a particular building assignment.

 

High School

Kristi Biniker                         Lisa Fernandez

Bruce Boardman                   Brian Gugger

Maureen Bruno                     Scott Perrotte

Dave Dugai                            Gary Raber

 

Gateway Middle School

Molly Hendren-Stuckey       Rachel Hostetler

Esther Guthrie

 

Fort Miami Elementary School

Jeff Goatley

Ashely Haar

 

Union Elementary School

Betty Alexander                    Mary Takats

Lisa (Donnelly) Steinbauer

 

Wayne Trail Elementary School

Joel Calkins                           Christopher Noward

Lucinda Fish                         Angela Taylor

 

Student Services Department

Shannon Boyd

Jane Fender

 

Roll Call:  Washburn, Aye; Rambo, Aye; Piechowiak, Aye; Wolff, Aye.  The president then declared the motion carried.

 

08-04-13   Continuing Contracts-Certificated

 

It was moved by Mrs. Washburn and seconded by Mrs. Wolff that the Board grant continuing contracts to the following certificated personnel per Board Policy 3370 effective beginning with the 2008-09 school year.  The certificated personnel are listed below by the building/department to which they are presently assigned.  Although many will be assigned to the building under which their names appear, the action of the Board should be construed only as employment by the Maumee City Board of Education and not a particular building assignment.

 

 

Maumee High School

 

Melissa Mahler

Christine Offenbacher

Cristin Rettig

 

Gateway Middle School

 

Shannon Revill

Julie Trapp

 

Roll Call:  Washburn, Aye; Wolff, Aye; Piechowiak, Aye; Rambo, Aye.  The president then declared the motion carried.

 

08-04-14   Limited Contracts-Operational

 

It was moved by Mrs. Washburn and seconded by Mr. Rambo that the Board grant limited contracts to the following operational employees per Board Policy 4124 and ORC 3319.081 effective July 1, 2008, through June 30, 2010.

 

                                    Terry Bossert                         Julie Stokes

                                    Emily Buck                            Becky Szymanski

                                    Janice Every                          Marie Tahy

                                    Cynthia Osgood                    Kimberlie Todd

                                    Mindy Overmyer                   Donna Winkle

 

Roll Call:  Washburn, Aye; Rambo, Aye; Piechowiak, Aye; Wolff, Aye.  The president then declared the motion carried.

 

08-04-15   Continuing Contracts-Operational

 

It was moved by Mrs. Washburn and seconded by Mr. Rambo that the Board grant continuing contracts to the following operational employees, per Board Policy 4124 and ORC 3319.081, effective July 1, 2008.

 

                                    Jeffrey Ballew

                                    Donna Browning

                                    Diana Elliott

                                    Robin Kunz

                                    Ross Rader

 

Roll Call:  Washburn, Aye; Rambo, Aye; Piechowiak, Aye; Wolff, Aye.  The president then declared the motion carried.

 

The Board took a recess as a time to be used by anyone in the audience who would like to individually talk with a board member.

 

08-04-16   Executive Session

 

It was moved by Mrs. Washburn and seconded by Mr. Rambo that the Board enter executive session at 6:55 p.m. to discuss employment and compensation of personnel, pending litigation and the purchase and sale of property.  Roll Call:  Washburn, Aye; Rambo, Aye; Piechowiak, Aye; Wolff, Aye.  The president then declared the motion carried.

 

The Board returned to regular session at 8:48 p.m.

 

 

08-04-17   Auction of old Board Office

 

It was moved by Mr. Rambo and seconded by Mrs. Washburn that the Board authorize the Treasurer to accept any reasonable bid for the office at 2345 Detroit Avenue at the auction on 5/01/08 on behalf of the Board of Education.  Roll Call:  Rambo, Aye; Washburn, Aye; Piechowiak, Aye; Wolff, Aye.  The president then declared the motion carried.

 

08-04-18   Adjournment

 

It was moved by Mrs. Washburn and seconded by Mr. Rambo that the Board adjourn the April 21, 2008, board meeting at 8:59 p.m.  Roll Call:  Washburn, Aye; Rambo, Aye; Piechowiak, Aye; Wolff, Aye.  The president then declared the motion carried.